69th Maharashtra state kabaddi championship 2022

69th Maharashtra state kabaddi championship 2022 is arranged between 28th Feb to 3 March 2022. teams are divided into 6 pools. we will discuss pools and team members’ list

Men’s Category

Group A

  • Ratnagiri
  • Beed
  • Palghar
  • Nanded

Group B

  • Mumbai City
  • Ahmadnagar
  • Aurangabad
  • Solapur

Group C

  • Raigad
  • Nandurbar
  • Nashik
  • Jalna

Group D

  • Sangli
  • Dhule
  • Latur
  • Satara

Group E

  • Mumbai Upnagar
  • Thane
  • Jalgaon
  • Parbhani

Group F

  • Pune
  • Kolhapur
  • Sindudurgh
  • Usmanabad
  • Hingoli

Women’s Category

Group A

  • Pune
  • Solapur
  • Sangli

Group B

  • Mumbai City
  • Raigad
  • Nashik

Group C

  • Mumbai Upnagar
  • Thane
  • Sindudurgh

Group D

  • Palghar
  • Dhule
  • Ahmadnagar

Group E

  • Aurangabad
  • Parbhani
  • Beed
  • Nanded

Group F

  • Ratnagiri
  • Kolhapur
  • Satara
  • Jalgaon

Men’s Team¬†

Beed District Kabaddi Team

  • Dnyaneshwar Nagve
  • Arjun Garje
  • Rahul Garje
  • Hanuman Garje
  • Lahu Mhetre
  • Ankush Mhetre
  • Shubham kade
  • Madhukar Garje
  • Bramhnath Sasane
  • Bajirao Shinde
  • Dilip Funde
  • Vishal Gaikwad
  • Coach – Ketan Gaikwad, Bhagchand Sanap

Ahmadnagar District Kabaddi Team

  • Shankar Gadai
  • Rahul Agale
  • Rahul Dhanvate
  • Devidas Jagtap
  • Sambhaji wable
  • Aditya Shinde
  • Ajit Pawar
  • Rahul Khatik
  • Praful Zaware
  • Ajinkya Jivrak
  • Ram Adgale
  • Prem Khurange

Nashik District Kabaddi team

  • Akash Shinde
  • Pankaj Dhikle
  • Ganesh Gite
  • Siddhant Sadashiv
  • Sakib Sayyad
  • Vishal vaje
  • Rushikesh Gadakh
  • Bharat Malsure
  • Pavan Bhor
  • Pratik Shinde
  • Pravin vadhgar
  • Dipak Ahire
  • Coach – Ram Kumavat

Jalna District Kabaddi Team

  • Amol Ugale
  • Haribhau Wadekar
  • Rahul Barwal
  • Vikas rathod
  • Rohit Binniwale
  • Akash Divate
  • Pawan Kumar chavan
  • Samadhan Dhale
  • Baliram Mandlik
  • Sachin Rathod
  • Anil Kalwane
  • Nitesh Rathod

Pune District kabaddi team

  • Gokul Todkar
  • Ganesh kamble
  • Sachin Patil
  • Vinit Kalekar
  • Krushna Shinde
  • Tanmay Chavan
  • Rutik Jadhav
  • Shubham patil
  • Ajit Chavan
  • Prathmesh nighot
  • Akshay Bodke
  • Somnath lokhande
  • Coach – Vilas naik

Usmanabad kabaddi Team

  • Ajit mulik
  • Madhav Deshmukh
  • Ganesh Kadam
  • Swapnil Ingale
  • Darshan Nivate
  • Yogesh Satpute
  • Vaibhav Umbre
  • Vishwas Patil
  • Abhijit Devare
  • Umesh Shahane
  • Suraj Shinde
  • Suraj pawar
  • Coach – Sachin patil

Jalgaon District Kabaddi Team

  • Rakesh Sonawane
  • Vijendra Sapkale
  • Prathmesh Patil
  • Chetan Chaudhari
  • Neeraj Dhande
  • Akash tayde
  • Shubham Chaudhari
  • Pravin Birhade
  • Guarav gangare
  • Rakesh Chaudhari
  • Sagar Sonvane
  • Vishal Sonwane

Aurangabad District kabaddi Team

  • Krushna Pawar
  • Prasad Magar
  • Adesh Jadhav
  • Pathan Munir
  • Chavan Alkesh
  • Chavan Anit
  • Rathod Jivan
  • Bharat Bhawar
  • Jadhav Suresh
  • Najir Deshmukh
  • Suny Pawar
  • Shubham Hatole

Sangli Kabaddi team

  • Krushna Madane
  • Shivkumar madrasi
  • Aniket tevre
  • Sohan Mungal
  • Dhanajay Avati
  • Santosh Hiparkar
  • Suhas vagre
  • Surendra kadalage
  • Bhagesh bhise
  • Yasin Ambi

 

Leave a Comment